Britský režisér Danny Boyle pokračuje ve své filmové legendě, která se v devadesátých letech stala srdcovkou nejen tehdejší generace. Podle další knižní předlohy Irvina Welshe zfilmoval druhý díl Trainspottingu. T2 Trainspotting svou feťáckou atmosférou vpíchne děj do žil, kterého se nemůžete nabažit. Ale tentokrát v průběhu nemáte takovou depresi jako předtím. Spíš se neustále smějete, pak vás srazí hořký dojezd. Zdá se to jako trochu jiná droga.

Hlavní postavy se vůbec nezměnily. Jejich nohy se bolestí nikdy nezastaví a oni nemůžou přestat utíkat. Po jednadvaceti letech se Mark Renton vrací zpátky do rodného Edinburghu. Život, který si vybral, se mu moc nevydařil. Setkává se se Spudem, u něhož se naopak zastavil čas. Spud je stále na heroinu závislý. Aby už nadále neubližoval své rodině, raději se ji rozhodne opustit. Drsňák Begbie přežívá ve vězení a snaží se z něj co nejrychleji dostat. Pro změnu Sick boy teď šňupe kokain. Má v plánu podnikat, na což samozřejmě potřebuje peníze. A Mark mu, jak moc dobře víme, nějaké dluží, proto ho přemlouvá, aby se stal jeho společníkem. Všichni se tedy dávají po letech dohromady a společně touží po životě. Ale spíš touží po tom minulém. Putují po svém mládí, baví je vzpomínat na staré dobré časy. Vědí, že líp už bylo. Celou dobu na všechno kašlali a teď se jim to vrací.

Děj je opět postavený na příležitosti zradit své nejbližší. Je to film o vnitřně prázdných lidech, kteří nedokáží uskutečnit své představy, aniž by neporušili zákon. Objevují se dost podobné scény s flashbacky z prvního dílu. Do toho hrají stejné hity od Iggyho Popa či Underworld. T2 si zachovává svůj halucinogenní styl, který je tentokrát méně surrealistický. Obraz je křiklavě barevnější, hravější. Je zde více humoru a nechybí hluboký monolog Marka o tom, že máme možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si rodinu, vybrat si sledovat, jak se historie pořád opakuje. Takže vybrat si vidět T2 Trainspotting záleží jen na vás. Je to zkrátka jedna velká nostalgie, která vás s úsměvem rozpláče.

Katrin Renáčová