| AUTOR: Lucie Zelená
| REPORT |

Po více než roce a půl přivítal olomoucký klub 15 Minut elektronické rytmy svérázného hudebníka Ventolina, který sem přijel představit svou novou desku s názvem Vitajte.

David Doubek aka Ventolin je velmi výrazným jménem české nezávislé hudební scény, typickým je pro něj elektronický zvuk analogových synťáků i digitálních nástrojů, úderné texty v češtině i angličtině, nezaměnitelná image a geniální taneční projev během živých vystoupení. Když se zrovna nevěnuje hudební dráze, vyučuje kulturní antropologii na Karlově univerzitě.

Od září do prosince objíždí Ventolin česká i slovenská města v rámci svého Vitajte tour, na turné ho v několika klubech doprovází Midi Lidi, Johuš Matuš nebo třeba Tomino a Myslivec, kteří nechyběli ani na pražském křtu desky. Olomouckým předskokanem se stal všem dobře známý François Svalis.

Svalisova temná hudební pouť naladila návštěvníky Patnáctek na téměř meditativní vlnu, se zavřenýma očima se v jeho elektronických linkách ztrácel nejeden posluchač. Tajemnou magičnost celému setu dodávala maska na obličeji a skromné nasvícení scény.

O to větším úletem bylo vystoupení Ventolina doplněné barevnými vizuály. Nebylo ani tak podstatné, zda hraje jeden z jeho největších hitů, nebo méně známý track, od úplného počátku byl klub plný tance a úsměvů. Ventolinovo vystupování všem dodalo pořádnou dávku pozitivní energie a rozpustilost jeho tanečních kreací pomohla odhodit pohybové zábrany nejednomu zúčastněnému. Koncert místy působil jako bláznivý výlet někam mimo světy, některé z textů zase dodávaly pocit jakési vnitřní sounáležitosti. Množství všelijakých hudebních krabiček doplněných tamburínou, blikajícími světýlky odrážejícími se ve Ventolinových ikonických brýlích a všudypřítomná přátelská atmosféra přiváděly člověka k přání, aby byl koncert mnohem delší. Synťáková utopie byla během přídavku zničehonic přerušena technickým výpadkem, který bohužel nebyl pořadateli nijak oficiálně vysvětlen, což působilo velmi rozpačitě a k hudebníkovi to nebyl moc férový přístup.

Není pochyb, že Ventolin svou lekcí disco science potěšil v Olomouci všechny holkys, mládenc i stařec, a nezbývá, než si jeho tvorbu užít alespoň z desky nebo vyrazit ještě na nějakou z jeho koncertních zastávek. Vitajte Tour potrvá až do 22. prosince.