| | AUTOR: Lucie Pinková

Olomoucká rodačka a studentka žurnalistiky Nikola Bajerová, která působí také ve studentském rádiu UP AIR, tancovala už od útlého věku. Tanci, konkrétně disco dance, zasvětila svůj život celkem na patnáct let.

Proč by si měl někdo jako volnočasovou aktivitu vybrat právě tanec?
Jde spojit zábavné s užitečným. Tanec je opravdu fajn, člověk se u toho zabaví, najde si tam spoustu kamarádů, ale taky mu to pomůže udržet takový zdravý životní styl.

Takže tě to bavilo?
Moc. Hlavně když jsem byla mladší a v tom pubertálním věku. Měla jsem to vždycky jako velký koníček. Bylo to místo, kam jsem se šla vyblbnout, vydat ze sebe takovou tu přebytečnou energii. Ale postupem času, možná jak jsem to dělala dlouho, tak mě to začalo bavit malinko míň, což byl jeden z důvodů, proč jsem s tím skončila.

Musela jsi pro tanec i něco obětovat?
Člověk musí obětovat především svůj volný čas, protože tréninky bývají dvakrát týdně. A když je taneční sezona, tak třeba i o víkendu. Takže hlavně ten čas.

Čím se disco dance odlišuje od ostatních tanců?
Je to moderní tanec, vyznačuje se svižnějším tempem a tancuje se na rychlejší hudbu. Kostýmy jsou hodně flitrované, výrazné, se zajímavými střihy.

Má i nějaké základní taneční kroky?
Takhle se to říct úplně nedá. Připadá mi, že v discu není žádný základní krok, jako je například u čači nebo tanga a takových společenských tanců. Je to hodně volnější styl, člověk může při vymýšlení choreografií hodně zapojit svou fantazii.

Tys sama nějakou vymýšlela?
Vyloženě choreografie ne, ne ty soutěžní. Ale kratší sestavy ano.

Pocházíš z nedalekých Bukovan, působila jsi tedy v olomoucké skupině?
Ano, tady v Olomouci, konkrétně v taneční skupině Rytmus Olomouc. Existuje už třicet let, takže má velkou tradici. Zatím se určitě neschyluje k tomu, že by zanikla. Pořád je tam hodně tanečníků a hodně dětí.

Takže se ještě můžeme přihlásit.
Samozřejmě. Pokud vás láká tanec, vřele to doporučuji.