Přivezli jsme vám Ústí!
/div>

Dvacátá hodina odbila a na pódiu začali hrát indie předskokani Froples. Někteří lidé se zvedli ze židlí, aby se podívali. Hlavy už začínají pomalu pokyvovat, když zpěvák oznamuje, že bude poslední písnička.

Po pár minutách pauzy střídá angličtinu čeština a na stage nastupují hlavní koně večera – Houpací koně.

Jazyk zmiňuju proto, že Jiří Imlauf je kromě frontmana hlavně učitelem češtiny. Jejich texty jsou tak o něco poetičtější, než je možná v aktuální tuzemské tvorbě zvykem, a díky textům, estetice zvuku a jejich silnému spojení se specifickým místem v ČR se jim přezdívá Priessnitz ze severu.

Na konci roku 2018 vydali již deváté řadové album s názvem DesolationPeak, které je pojmenované po známém americkém vrcholku. Není náhoda, že právě zde strávil léto Jack Kerouac, který je s konceptem alba svázán a deska je mu věnována. Album to je konceptuální, avšak na první poslech by si toho málokdo všiml. Jde o motiv cesty, o pomíjivost života a vůbec o beatnický způsob bytí.

Ještě zajímavější než koncept alba je jeho zvuk, který je o něco temnější než dřív a více se spoléhá na syntezátory. Například v písničce Hyde májí hrubé synťáky velký prostor a v ozvučení Jazz Tibet Clubu vynikly údery do kláves jako rána do břicha. Ve stejné písničce se zároveň přidala zpěvačka, která zůstala na několik dalších písní. I to je oživující prvek oproti předchozí tvorbě, dynamika v písničkách Cassidy, So Long, nebo právě Hyde se proměňuje a hlasy se hravě doplňují. Zmiňovaná písnička Hyde byla patrně zlatým hřebem večera, soudě podle reakcí lidí. Někdo vytahoval mobil, a snad i ti, co si občas povídali, najednou strnuli. Po krátkém odchodu do neexistujícího zákulisí – čili dopředu, mezi lidi – následoval přídavek. Hned dva. Kapela pak vesele rozdávala podpisy na nově zakoupené LP desky a členové se bavili s lidmi. Je pěkné vidět, že se taková kapela drží, a že tyhle středně starý a přehlížený kytary ještě získávají nový posluchače a fanoušky.

Houpací koně jsou s deskou DesolationPeak na cestě od 1. února do 10. května 2019.

Přidej se k nim a poslechni si syrový Ústí na Labem z pera Jiřího Imlaufa.