AUTOR: Veronika Kašparová
| LIFESTYLE |

V pořadu Occultus se učíme hýbat s předměty silou vůle, pouštíme si ďábelskou hudbu nebo mluvíme o záhadách. Nejinak tomu bylo v prvním listopadovém dílu. Dveře do nikam, okna do zdi, schody do stropu nebo tajné chodby. Zní to jako tajemný dům z pouti? Omyl. Rezidence Winchester, desítky let práce, statisíce dolarů!

Dějiny této mysteriózní stavby se točí okolo rodu Winchesterů. Oliver Winchester (1810–1880) byl významný americký podnikatel, který založil závody na výrobu známých a populárních pušek winchestrovek. Roku 1862 se jeho jediný syn William Wirt (1837–1882) oženil se Sarah rozenou Lockwoodovou-Pardeeovou (1840–1922), která později vybudovala monumentální rezidenci, o jejíž stavbě se údajně radila s duchy.

Rodinné prokletí
Po tom, co Sarah přišla o jedinou dceru Annie, tchána a manžela, uvěřila, že za všechny ztráty může rodinné prokletí. S prosbou o pomoc se proto obrátila na vyhlášenou bostonskou jasnovidku: „Duchové… jsou jich zástupy… tisíce, desetitisíce a všichni baží po vaší smrti,“ potvrdila věštkyně nejčernější obavy. Vyděšená Sarah požádala o radu a skutečně ji dostala. Aby unikla před duchy mrtvých lidí, kteří byli zabiti zbraněmi rodinné firmy, musí vybudovat dům nejen pro sebe, ale i pro ně. Zásadní ovšem je, že stavba nesmí být nikdy přerušena, jinak se Sarah připojí k zástupu mrtvých.

Roku 1884 tak začínají práce v Kalifornii v údolí Santa Clara. Pozemek, který si Sarah pro mysteriózní rezidenci vybrala, byl velký 162 akrů. Peníze v tomto případě nehrály roli, Sarah je dědičkou po zámožném manželovi a spolumajitelkou velké firmy na výrobu zbraní.

Přesně podle instrukcí se rezidence Winchester staví každý den, 24 hodin, 7 dní v týdnu! Celkový počet dělníků všech profesí, které vedl stavbyvedoucí John Hansen, není známý. Avšak se samotným projektováním Sarah údajně radili duchové, které vyvolávala při seancích. Možná právě díky tomu připomíná stavba víc labyrint než dům.

160 pokojů a 13 podpisů
V sídle Winchester dnes najdete 160 místností, z toho 40 ložnic. Dále je zde například 47 krbů nebo neuvěřitelných 10 000 oken. A to ani zdaleka není všechno. Rezidence je protkána mnoha uličkami a schodišti, které nikam nevedou. Některé dveře se otevírají do prázdna, najdete zde pokoje, které jsou zazděné nebo se do nich dá dostat jen jedinou cestou, ale odejít třemi jinými. Nechybí ani tajné chodby. Mysteriózní komplex působí jako bludiště, ve kterém se dobře orientovala pouze samotná majitelka.

Sarah byla navíc posedlá číslem 13, proto v domě najdeme 13 koupelen, hlavní schodiště má 13 schodů, lustry 13 svíček a odpadní jímka dokonce 13 děr. Nepřekvapí nás ani počet podpisů, kterými Sarah potvrdila svoji závěť. Je jich totiž přesně 13.

V současné době je celá rezidence zpřístupněna široké veřejnosti. Zástupy návštěvníků denně objevují její historii a všechna tajemství. Ačkoliv poslední stavební práce skončily před desítkami let, podle svědků jsou v mysteriózním sídle slyšet i dnes. Zda duchové mrtvých dělníků v budování Winchesteru pokračují z onoho světa, tak zůstává jednou z mnoha nevysvětlitelných záhad tohoto místa.