Jiří Bejček
| pozvánka |

100 let spolu, 100 let ČeskosLOVEnsko. Jeden z mnoha sloganů rámující letošní leitmotiv Olomouckého majálesu. Hudební i doprovodný program je vyváženě rozdělen mezi českou a slovenskou produkci a Bezručovy sady už netrpělivě vyhlížejí nejzásadnější (nejen) studentskou party jara!

Program je letos centralizován do jednoho dne a v podstatě i na jedno místo. Středobodem studentských oslav budou totiž nám všem velmi dobře známé Bezručovy sady. Tady návštěvníci najdou to nejzásadnější z letošního majálesu – hudební stage, divadelní stan a kreativní zónu u altánu. Celé místo pak bude lemovat i bohatá gastro zóna známých i neznámých olomouckých podniků.

A kdo že bude letošním králem? I o tom už máme, na rozdíl od předchozích ročníků, jasno dlouho dopředu. Na Horním náměstí si kolem 13. hodiny odbyde svůj inaugurační projev hudebník David Koller. „Bude to mít letos složitější než kdy jindy,“ doplňuje Lucie Kačerová z vedení majálesu. „Nejenže bude muset převzít vládu hned nad dvěma národy, ale vše navíc proběhne za dozoru ostatních zemí Evropské unie.“ Na náměstí totiž bude tou dobou vrcholit Den Evropy. Dojde tak k zajímavému a úsměvnému propojení obou akcí.

Tím hlavním a nejzajímavějším je na Majálesu UP tradičně hudební program. Pořadatelé ani letos nenechali nic náhodě, jako hlavní hvězdu pozvali pražské Tata Bojs. Tahle hravá alternativní kapela roztančí olomoucké publikum na hlavním pódiu zhruba v půl 11. Paralelní hlavní hvězdou ze Slovenska je pak Vratko Rohoň, který přijede do Bezručových sadů představit repertoár své punkové kapely Iné Kafe v trochu jiném aranžmá – sám a s akustickou kytarou. Za zmínku stojí i dva hudební projekty, které zahrají v Jazz Tibet Clubu, kde se na rozdíl od zbytku majálesu vybírá symbolické vstupné pro benefiční účely. Opět čistě česko-slovenský program vyplní nejdříve energická formace Lesní zvěř a následně i producent nekompromisních beatů Jimmy Pé.

Tradičně nebude v sadech chybět ani prostor pro studentské organizace a spolky. Hledejte stánek rádia UP AIR, přijďte nás pozdravit a zasoutěžit si. A aby toho od nás nebylo málo, hudební program zakončí v divadelním stanu klasická UP AIR party. Za pultem si to v B2B setu rozdají Brigitte Noir a Makropulos.