Michalský výpad 2018
Lucie Zelená
| report |


Festival Michalský výpad proměnil 18. a 19. května již popáté Michalské schody v neobyčejné místo plné života.

Michalský výpad rozzářily barevné látkové třásně a hlavně nevšední program. Pátek, který byl takovým rozehřívacím dnem, odstartoval Petr Váša a jeho fyzické básnictví, následoval b2b set DJs Dirty Danzo a Kakkaducci. Dešťové mraky se Olomouci bohužel nevyhnuly, ale i přesto na schodech nebylo prázdno, i když kvůli počasí nedošlo ke slibovanému promítání. Film Sbohem děcáku se však na Michalských schodech prý brzy objeví v rámci komornější akce.

V sobotu se déšť vypršel hned na začátku programu a nic nebránilo tomu, aby bylo schodiště i samotná ulice plná festivalových návštěvníků. Celý Michalský výpad byl takovou oázou klidu uprostřed centra města. Mimo progresivní hudební produkci byl součástí festivalu i malý bleší trh s módou, chill out zóna s čajovnou nebo třeba ochutnávka veganského jídla a streetart.

Vše plynulo v naprosté pohodě za doprovodu DJ setů, které vytvářely skvělou atmosféru. Sety Nica Robertsona, rezidentního DJ olomouckého Metro Chill Out Clubu, a pražského DJ Sta byly přesně tím, co si v odpoledních hodinách Michalské schody žádaly. Naopak vystoupení rappera yeezuze2020 do prostředí schodiště tolik nezapadlo, ale na druhou stranu šlo o vůbec první rapový koncert, který tyto schody zažily. Experimentální projekt Sky To Speak vnesl mezi návštěvníky atmosférickou hudební vlnu a po setmění se Michalským výpadem rozezněla hutná elektronika producenta HRTL a jeho modulárních syntezátorů. Na hudební zážitek jako z jiného světa navázal Oliver Torr podobně laděnou a fascinující produkcí, která skvěle uzavřela celý hlavní program. Na festivalu se i přes rytmus většiny hudebních vystoupeních zůstávalo sedět, což však příliš nevadilo, protože odpolední chill vystřídala afterparty v šapitó na Konviktu ve spolupráci s festivalem Divadelní flóra.

Michalský výpad dokázal zastavit čas, vytvořit maximálně příjemné prostředí a umožnil se na veřejný prostor koukat zase z jiného úhlu pohledu. Akce otevřená úplně všem včetně psích mazlíčků je událostí, která se stala nepostradatelnou součástí květnové Olomouce a nezbývá nic, než se těšit na její pokračování.