Přivezli jsme vám Ústí!
Markéta Effenburgerová

Brněnští The Shookies nejsou pro olomoucké posluchače žádnou novinkou; naposledy je měli možnost vidět v Jazz Tibet Clubu loni v srpnu, kde vystoupili s irskou kapelou Interference a Glennem Hansardem, jehož vliv můžeme v jejich hudbě slyšet, a studenti Univerzity Palackého navíc znají obličeje několika členů ze školních chodeb. Ve středu 13. 3. se však The Shookies vrátili jako hvězdy večera, v plné síle a s novou deskou Sooner or Later.

Na úvod se představila Markéta Stejskalová aka Maki, zábřežská folková víla s kytarou, které autor článku věští mnoho dalších úspěchů na hudební scéně. Klub se postupně plnil a publikum bylo přitahováno blíže k pódiu magickým hlasem přicházejícím ze zářící mlhy jako mouchy na med. Všichni si vystoupení očividně užívali, včetně Maki na pódiu, která velmi dobře připravila půdu pro hlavní hvězdy. Diváci zpěvačku odměnili hlasitým potleskem a nakonec se dočkali i přídavku.

Maki zpívá v angličtině a zatím nemá na svém kontě žádné album, ale budeme doufat, že se tato situace brzy napraví. A třeba se příště vrátí do Olomouce v rámci křestního turné.
Pódium se najednou zdálo maličké. Šestičlenní Shookies si s sebou přivezli také žesťový support v podobě členů Moravia Big Bandu a během vystoupení si na stage několikrát pozvali zpěvačku Dinu Sedláčkovou. Tomáš Neuwerth z Kopřivnického studia Animan, producent nového alba kapely, se také dočkal své chvíle a zahrál si alespoň na shaker.

Frontman kapely Filip Burš má hlas evokující kafe a cigáro po třídenním tahu, a skvěle se doplňuje se snivým tónem zbytku kapely: s kytarami a zpěvem bratří Karlíků, bicími Martina Kreuzigera a především něžným klavírem Miroslava Jurčíka a houslemi Anny Hrbáčkové. Atmosféra koncertu v srdcích návštěvníků probouzela představu nekonečných letních večerů a zlatavého tepla, které se už venku začíná pomalu ozývat.

Došlo na písně staré i nové, na písně, kdy se stage zaplnila hudebníky, i na písně, které si střihl jen jeden člověk. Zazněla komorní skladba, ve které se na pozadí ozývaly zvuky nádraží a lidé byli vyzváni k povídání si; skočnější kousky, při kterých se publikum rozvlnilo a roztleskalo, nebo také Over Fears, píseň, se kterou kapela údajně udělala pomyslnou čáru za tím, co dosud vytvořila. Publikum mělo možnost vyslechnout si také titulní píseň nového alba Sooner or Later, která se ovšem na desku samotnou nedostala, neboť byla stvořena až poté, co bylo vše hotovo.

Od debutového alba nesoucího název Great Test Hits, nahraného v brněnském studiu George Lucase, uplynulo dlouhých pět let. Nové album je podle slov kapely „velmi konceptuální“, a to především proto, že kvůli chybě ve výrobě jej Shookies neměli fyzicky sebou, a tak si fanoušci na koupi kopie budou muset nějakou chvíli počkat. Šampaňským se křtil alespoň vinyl z vadné série.

Pokud jste nestihli koncert v olomouckém Jazz Tibet Clubu, nezoufejte, určitě se sem brzy zase vrátí. Shookies v doprovodu Maki vystoupí při příležitosti křtu také ve Vysokém Mýtě, kde se kapela před lety dala dohromady, a to 16. 3., a také příští čtvrtek 21. 3 v brněnské Melodce. A možná do té doby přijde správná várka nové desky.