Festival dokumentárních filmů Jeden svět vsadil pro letošní ročník na téma Umění spolupráce. V Olomouci nabídne účastníkům snímky z různých koutů světa již po osmnácté. Celý šestidenní festival odstartuje již v pondělí 27. března a představí celkem sedmnáct filmů.

Normální autistický film, Dobrý pošťák, Zemřít pro design nebo Život začíná po stovce, to jsou snímky, na které se mohou návštěvníci mimo jiné těšit. Po každé festivalové projekci navíc proběhne i také debata s pozvaným hostem.

„Osobně se letos hodně těším na film Rozehraj své město, a to proto, že téma není příliš klasické. Představuje, jak se využívají služby videoher v urbanismu. Na pofilmové debatě pak uvítáme odborníky z oblasti geoinformatiky nebo vizualizace a počítačových her,“ na festival jedna z organizátorek Zuzana Marešová.

Organizátoři nezapomněli ani na doprovodný program, který startuje již tento týden, a návštěvníci mají díky němu možnost zhlédnout výstavy fotografií nebo si užít koncerty. Olomoucký Jazz Tibet Club navštíví kapela Cold Cold Night či hudební uskupení Flash The Readies, doplněné o naše DJ’s z radia UP AIR. V kině Metropol také proběhne interaktivní kompozice s názvem Virtuální realita.

Festival, jako již každoročně, nabízí mnohé i zdravotně znevýhodněným osobám. „Jedním světem pro všechny se chceme dostat blíž osobám, co mají určitou formu handicapu. V rámci festivalu promítneme dva filmy, které budou obsahovat i titulky pro neslyšící. Při zahajovací ceremonii budeme mít připraven také překlad do znakové řeči,“ uvedla Marešová.

Jeden svět je festivalem dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni. Kromě samotného promítání filmů pořadatelé kladou velký důraz také na debaty s tvůrci, aktivisty a odborníky v daném odvětví. Festival během devatenácti let své existence vyrostl v největší akci tohoto typu u nás a mimo hlavní město jej mají příznivci možnost navštívit na dalších dvaatřiceti místech republiky.