| | AUTOR: Pavel Hutak
| HUDEBNÍ SEKCE | |

Pražští The High Corporation vydali v pondělí 10. dubna dlouho očekávané EP s názvem When I Went To School, kterému předcházel už singl Puppet Theatre vypuštěný do světa ještě na konci minulého roku. Původně mělo být na desce pět tracků, ale v průběhu postprodukce se rozhodli od jednoho z nich upustit. Přece jen čas běží a i High Corporation se nějakým způsobem vyvíjejí, posouvají se dál a nechtějí se prezentovat něčím, za čím už si stoprocentně nestojí.

A vývoj je na desce patrný – výše zmiňovaná Puppet Theatre, jež vyletěla do světa jako první ochutnávka, je už mnoha koncerty prověřená věc s nám známým barevným zvukem THC, která závěr desky rozjede a protancuje s vámi až do poslední drážky imaginárního vinylu. Tématika ztráty lidství na úkor materiálních požitků je stará jako lidstvo samo, ale na druhou stranu dobře zahrané divadlo může někdy i pobavit… Osobně se mi Puppet Theatre líbí nejvíc, což však může být hodně ovlivněno pocitem z jejího živého podání, kdy se THC otevřou publiku a dávají ze sebe mnohem víc, než mají šanci dát z chladného prostředí internetového streamu. Ashley má pravděpodobně nějakou upgradovanou verzi plic, protože normální člověk ze sebe tolik slov na jedno nadechnutí nemá šanci vypravit.

Navzdory tomu, že Puppet Theatre byl stejně jako Paranoid For The First Time a následující Paranoid Again nahráván naživo ve studiu, zní obě dvě Paranoie trochu jinak. Spíše zamyšlené tracky, tématicky plné jakési osobní nejistoty, nerozhodnosti, obav z okolního světa či partnerských rozepří, jsou upravené do té míry, že v nich živé bicí ani nepoznáte.

Při nahrávání úvodní skladby Roots postupovali THC trošku jinak, k rytmickému podkladu vytvořenému na počítači dohrávali živé nástroje, aby následným zmixováním dosáhli zvuku podobnému Paranoiím. Enviromentální tématika Roots jde ruku v ruce s jakýmsi chill-outovým doprovodem, který snad trochu vyrovnává onu obavu z toho, kam se naše společnost ubírá.

Tahle uvolněná atmosféra vlastně provází celou desku a vy tak můžete v klidu splynout s myšlenkami Ashley podpořenými nenásilnou kytarou plující na jemné rytmice, abyste se dopracovali k závěrečné skladbě, kde se zase všechny nástroje po rozehřátí rozjedou do živých groovů, a která vás opět postaví na nohy tak, že dostanete neodvratitelné nutkání slyšet High Corporation zase naživo.