| AUTOR: Jiří Bejček
| REPORT |

Nebylo nás málo, těch, co zažili na jaře letošního roku malý infarkt, když se na webových stránkách Gorillaz objevila Praha jako jedna ze zastávek světového turné. Nebylo nás málo ani minulý pátek v O2 Areně. A už vůbec nikdo z nás na ten večer jen tak nezapomene.

Z větší části zaplněnou (ne však vyprodanou) halu rozehřál svým půlhodinovým setem nigerijský DJ Remi Kabaka. Jeho beaty působily na publikum skutečně jen jako nucený warm up. Reprodukovaný trap a rap bohužel nedosahoval tak kvalitní míry supportu, jakou s sebou Gorillaz vezli na všech předešlých evropských zastávkách. Drzá rapperka

Little Simz se totiž rozhodla Prahu vynechat.

Hlavní hvězda večera na sebe nenechala dlouho čekat a, možná trochu překvapivě, nastoupila na pódium přesně na čas. Hned při prvních tónech a vysamplovaném křiku „Hello, is anyone there?“ došlo všem skalním fanouškům, že tenhle večírek bude právě pro ně. Málokterá kapela by si troufla začít koncert nenápadnou písničkou, která je outrem debutové desky z roku 2001. Gorillaz jsou lidově řečeno „trochu jinde“ a i takový song proto rozhopsal O2 Arenu na první dobrou.

Těžko pochopit, že jde oficiálně o „Humanz World Tour“, když se k prvnímu hitu z nového alba dostal Albarn a jeho ansámbl zhruba až po půl hodině. Setlist vyvážený do posledního detailu postupně gradoval a nenechal nikoho v publiku poklidně stát. Prověřené singlovky střídaly méně známe, ale o to snad ještě vymazlenější skladby, které si většina z nás v dětství a pubertě zpívala lámanou angličtinou v dětských pokojíčcích.

Když se Albarn ke konci koncertu přiznal, že si z předešlé zastávky v Budapešti přivezl obří kocovinu a bál se, že nebude schopný vylézt na pódium, pražské publikum ho odměnilo obřím potleskem. Na něj pak ještě stačil zpěvák zareagovat, že právě Praha ho z alkoholového oparu dostatečně vyléčila. Za odměnu pak následovaly přídavky skutečně těžkého kalibru, „Kids With Guns“ a megahit „Feel Good Inc“.