| Karla Novobilská |
| pozvánka |

České i zahraniční dokumenty o lidských právech, diskuze s odborníky a zajímavý doprovodný program. To všechno nabídne festival filmových dokumentů Jeden svět Olomouc. Akce, která se letos příznivcům představí už po devatenácté, začíná v pondělí 19. března a potrvá až do soboty 24. března. Promítání a diskuze budou probíhat v Kině Metropol, Muzeu umění Olomouc – Divadle hudby a nově také v prostorách Divadla na cucky.

Letošní ročník se ponese v duchu tématu s názvem AKTUALIZACE SYSTÉMU. Pořadatelé tím vybízí nejen k „restartu“ z hlediska technického, ale především z pohledu politického a společenského. Festival má také přimět návštěvníky aktualizovat systém nejdůležitější, a tím je ten, který máme každý v sobě.

Jeden svět Olomouc nabídne dvaadvacet snímků, u nichž budeme mít možnost na chvíli zpomalit a zamyslet se nad tím, co je a není důležité a co je a není pravda. Těšit se můžete například na dokument novinářky Saši Uhlové s názvem „Hranice práce“, v němž popisuje pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku, nebo na „Mečiara“, který zobrazuje, co všechno se může stát, pokud národ bezhlavě věří, že díky jedinému člověku bude lépe. Film „Zeptejte se sexperta“ zase vypráví o 93letém doktorovi Watsovi, který se v zemi, kde vznikla Kámasútra, snaží Indům vrátit zdravý pohled na silně tabuizovaný sex.

Mimo samotná promítání bude pro příznivce festivalu připraven také opravdu různorodý doprovodný program. Přednáška o fake news, výstava, koncert nebo třeba party v Jazz Tibet Clubu, na níž už příští pondělí zahraje vedoucí naší hudební redakce Jiří Bejček aka DJ Makropulos.

Tak přijďte. Aktualizujeme…