Jiří Bejček
| deska týdne | |

„Stýská se mi po písničkách, které jsem slýchal z rádia jako malej kluk. Písničky s nějakým příběhem, emocí, písničky s rozmáchlou aranží. Písničky, kterým rozumí moje babička, máma a kterým jsem rozuměl i já v těch svých devíti letech,“ prohlásil před rokem hudebník Jakub König a představil svůj nový projekt, all stars kapelu české alternativní scény.

Z jejího názvu, totiž Zvíře jménem podzim, je patrné, že König příliš neopouští své písničkářské alter ego Kittchen. Dál pluje spíše na depresivních hudebních vlnách a tentokrát k sobě přibalil i jedny z nejzajímavějších jmen naší nemainstreamové scény. Zvíře tak v sobě schovává například nestora české elektroniky Ondřeje Mikulu aka Aid Kid, zpěvačku Marii Kieslowski či cellistku Terezii Kovalovou.

Na stejnojmenném albu každý z muzikantů přispěl právě svou jedinečnou složkou, která ve výsledku tvoří složitou, depresivní, ale na české poměry nevídanou nahrávku. Ze skladeb jako Kolíne nebo Černou je cítit, že se hudebníci nejčastěji střetávají ve stylu Radiohead na přelomu tisíciletí. Kytary, smyčce a decentní elektronika dokreslující temnou atmosféru Königových textů. To je Zvíře jménem podzim.

Vy si celou desku můžete poslechnout už v pátek 24. listopadu v pořadu Deska týdne na radiu UP AIR.