Eva Floriánová
| deska týdne | |

Hip-hopovou a popovou skupinu Young Fathers založili tři obyčejní kluci v Edinburghu, a začali hrát po nočních klubech. V roce 2014 vydali své debutové album Dead, které sklidilo spoustu pozitivních ohlasů a recenzí. Skupina záhy vyhrála prestižní Mercury Prize.

Kluci, kteří se stejnou měrou podílí na skládání hudby i přípravě textů, brzy rozjeli slibnou kariéru. Po vydání další studiovky a nahrání několika tracků pro filmy se v listopadu 2017 rozhodli zveřejnit vělkou novinku – pracují na nové desce s názvem Cocoa Sugar. S touto zprávou přišel i první singl Lord. Ten se proměnil v obrovské, gospelovým zpěvem podtrhnuté překvapení. Po dvou poměrně divných a velmi experimentálně laděných albech chtěli podle vlastních slov veřejnosti nabídnout „něco normálního“.

Trojice muzikantů ví, jak by si jejich hudba měla zachovat říz. Jejich nové album sice (zatím) nezaplnilo hlavní titulky v novinách, odhaluje však jedny z nejchytlavějších melodií, které nám Young Fathers doposud předvedli. Nejen hudba šokuje, ale i slova se zabodávají do nejožehavějších témat jako čerstvě nabroušené kuchyňské nože. Zmíněný nacionalismus na jedné straně a jedovatá maskulinita na té druhé, to je definice Cocoa Sugar.

Zkusili udělat hudbu přímočařejší, zkombinovali beaty se sborovým zpěvem. V rozporu jsou pulzující disco syntezátory a kmenové bubny, které doplňují nesoulad kombinace zpěvu a mluveného slova. Samotný název má evokovat dvě strany mince. Dva pohledy na svět. Sladký a kyselý. Tmu a světlo.

Po čase stráveném ve společnosti jejich hudby je jasné, že skupinou proudí rozdílné energie skrz každého jednotlivého člena. Massaquoi, oblečený v černém, má v sobě jakousi alarmující vážnost. Hastings je otevřený a profesionální, uvědoměle odpovídá na nejdůležitější otázky, zatímco dredatý Bankole se často směje svým vlastním vtipům.

Při poslechu tohoto alba může nastat pouze jedna ze dvou možností. Buď vám dráždivě vykřikované zadní vokály připomenou vaše nejhorší noční můry, nebo se pomocí svěžích a údajně přátelsky laděných melodií uvolníte, a pěkně dlouhou dobu pak budete přemýšlet, jestli tohle album chcete poslouchat znova.

Vy si Cocoa Sugar můžete poslechnout už v pátek od 17 hodin v pořadu Deska týdne.