Radka Kmochová
| deska týdne | |

Nová, již pátá deska s názvem Masseduction americké zpěvačky a kytaristky Annie Erin Clark, známé pod pseudonymem St. Vincent, není bujarou oslavou drzosti a podivnosti, jak tomu bývalo dříve. Zpěvačka se odvrátila od experimentů s kytarou i produkcí a její nový hudební počin je spíše osobní zpovědí o osamělosti.

35letá zpěvačka je často přezdívaná jako „Bowie v ženském podání“. Možná kvůli hudbě, která se vymanila z ustáleného mainstreamu, nebo její sexuální orientaci, kdy si ji všichni, a to hlavně bulvár, spojují jako ex přítelkyni britské modelky Cary Delevigne. Přirovnání k Bowiemu si neodmyslitelně zaslouží, protože v posledních deseti letech nebyla na toto poněkud odvážné přirovnání lepší kandidátka než právě Annie.

Annie vyrostla s matkou a dvěma sestrami. Svou hudbou a i jejím samotným postavením dává najevo nefér postavení ženských muzikantek v tomto hudebním světě. Mimo to navrhla kytaru na míru dělanou kytaristkám ženského pohlaví. Od roku 2007, kdy vydala svou první desku Marry Me, se probojovala mezi nejoriginálnější hudebnice současnosti, což se samozřejmě setkalo i s jistou vlnou kritiky a dopadem jistého pocitu osamělosti, o němž na nové desce zpívá.

Smutek, sex, drogy, i o tomhle všem se na novém albu zpívá. Především se ale věnuje současné společnosti a tomu, jak na naši psychiku působí reklamy, média a jisté trendy. V písni Los Ageless například zpívá o nezdravé snaze vypadat vždy dokonale a naráží tak na plastické operace. Ve velmi osobité skladbě Pills zase doslova líčí skrz melodii o jedné své etapě života, kdy své úzkosti a stres musela léčila antidepresivy, tedy skrz různé pills (prášky). Pokud byste ale na desce hledali spíš veselejší songy, zkuste New York, kde Annie pro změnu zpívá o tom, co na tomhle obrovském městě miluje.

Annie Clark je výborná kytaristka, to bylo především vidět a znát na jejích předchozích deskách. Na Masseducation ale její přednost zůstává poněkud v pozadí, což je pro mnohé mírným zklamáním. Na vině může být producent Jack Antonoff, který produkuje desky hvězdám jako je Lorde nebo Taylor Swift, a dostal za úkol vynést St. Vincent do první ligy mainstreamu. Tím však ubral na jedinečné experimentálnosti nesoucí její rukopis.

Novou deskou se tak Annie zařadila mezi spíše popové zpěvačky, pořád je to ale výborná muzikantka, která měla odvahu vyzkoušet něco nového. Navíc vsadila na osobitost a skutečné pocity, díky nimž se může v některé z písní najít takřka každý posluchač.

Vy si celou desku budete moci poslechnout v pátek 3. listopadu od 17 hodin.