Mladá indie popová pražská kapela Role, kterou tvoří trojice Richard, Šimon a David, vydala své debutové album začátkem prosince minulého roku. Role dokázala, že možná přišel čas přestat si hrát na zahraniční vzory a nebát se zpívat rodnou řečí.

Kapela je úzce spjatá s Radiem Wave. Zúčastnila se soutěže Startér, který je považován za talentovou platformu a hledač nových tváří na poli progresivní hudební scény. Pomáhá českým kapelám, hledá nové hudební projekty a pomáhá jim prorazit. Kapely tak mají možnost hrát živě ve studiu, a pokud se jim opravdu zadaří, mají možnost vystoupit na pódiu Radia Wave v rámci festivalu United Islands of Prague, večerů Free Mondays v Roxy nebo na letní sérii Startér Showcase. Role se v soutěži dostala do finále, a to jí slibně nastartovalo kariéru.

Následovalo turné po Polsku s dalšími z nadějných českých kapel. Před vydáním desky koloval po internetu singl Nevadí. Ten záslužně sklidil úspěch, a tak byli všichni v očekávání, jaká bude samotná deska. Od úvodní písně Ztracená po závěrečnou Každodenní je celá deska pohlazením po duši.

Všech deset písní do sebe skvěle zapadá, ať už se jedná o melodie, nebo texty. Ty se skládají z těch nejjednodušších rýmů, které dávají desce skvělou atmosféru, a jako celek zní tradičně i netradičně zároveň. Texty dokážou pobavit, ale také pobídnout k zamyšlení.

Role nesouhlasí se současným pojetím autorských práv a praktikami organizací typu OSA. Desku si tak můžete za libovolnou částku stáhnout na bandcampu. Hodně českých kapel hledá vzory a snaží se je napodobit. To se ale Role netýká. Našla totiž svůj vlastní styl, zvuk i jazyk.

Vy si celou desku můžete poslechnout v pátek 10. března 2017 od 18 hodin.

Radka Kmochová