Eva Floriánová
| deska týdne | |

Když v roce 1991 vznikla skupina Oasis s oběma bratry Gallagherovými bok po boku, málokdo by čekal, že se jedna z nejvlivnějších a nejúspěšnějších kapel rozpadne zrovna kvůli dvojice, která byla přirovnávána i k tandemu Lennon–McCartney.

Když se Noel a Liam Gallagherovi nepohodli, ostatní členové kapely odešli s Liamem a založili kapelu Beady Eye. Ta vydala postupně alba Different Gear a Still Speeding a v roce 2014 se rozpadla. Nás ale zajímá starší z bratrů, tedy Noel Gallagher a jeho nové album Who built the moon?. Jeho kapela Noel Gallagher’s High Flying Birds vydala desku 24. listopadu 2017. Deska je v mnoha ohledech velmi moderní. Hlavním prvkem sice zůstávají Noelovy zamilované kytary, celkové vyznění je ale o dost blíže současnému alternativnímu rocku, který slaví úspěch hlavně u mladších generací.

Noel se oprostil od vlivu devadesátek, kdy tvořil pro Oasis, a upustil od srdcervoucích upřímných textů a rozhodl se zaměřit spíše na muziku. Že je spíš skladatel a muzikant než zpěvák je tudíž krásně vidět a nahrávky jsou o to zajímavější. Album představuje alternativní pozdní devadesátky. Překypuje naléhavostí a absurditou, tedy přesně těmi vlastnostmi, které u posledního alba chyběly. Noel prostě jede naplno.

Klenotem mezi písněmi je song Holy Mountain, kde si zahostoval Paul Weller na varhany. Oblíbená je i balada Be Careful What You Wish For, která povyšuje svůj název z monotónní fráze na skutečnou hrozbu. Americké hudební servery hodnotí tuhle progresivní desku sedmi body z deseti, zatímco u české kritiky se dočkala hned 85 %. Sami to můžete posoudit už tenhle pátek v pořadu Deska týdne. Nebo 14. dubna 2018 v pražské Lucerně.