Eva Florianová
| deska týdne | |

Neuvěřitelný.

Nezařaditelný.

Neotřelý.

Nepochopený i nenáviděný.

A přesto nezastavitelný.

Ne, ne, ne. Marilyn Manson říká svou desátou řadovkou Heaven Upside Down už zase NE veškeré konvenci. A to pěkně hlasitě. Jeho nové album opět potvrzuje, že se nezastaví před žádným tabu. Zatímco podle některých své dílo pouze recykluje, jiní tvrdí, že se vrací ke kořenům a vlastně i sám sebe překonává. Označují Heaven Upside Down jako Mansonovo opus magnum.

Hudební skupinu Marilyn Manson založil v roce 1989 zpěvák Brian Hugh Warner, dnes známý jako ústřední postava kapely. Pochází z kalifornského Hollywoodu a spadají pod něco jako neo-glam rock nebo industriální metal. Název skupiny ukazuje stejně jako jejich hudba na celkovou vizi jejich umění – kontrast mezi dobrem a zlem. Jméno herečky Marylin Monroe, jako ztělesněného anděla, a jeho pravý opak – Charles Manson, sériový vrah.

Nad albem Heaven Upside Down se dlouho vznášelo napjaté očekávání. Mansonova předposlední deska The Pale Emperor se pro svou klidnější povahu lišila od zbytku jeho tvorby a mezi kritiky se začalo diskutovat o možné změně stylu. Ta nenastala, tvrdé jádro zůstalo zachováno a Manson opět nalákal fanoušky na to, čím si je získal už před lety. Na nevídanou otevřenost a odvahu.

Jediným rozdílem je, že Manson už nepotřebuje šokovat hudbou ani vzhledem. Nálepku kontroverzního génia si poctivě vydobyl stejně jako třeba Eminem svými předešlými alby. U Heaven Upside Down mu stačí jen okomentovat v současnosti veřejně probíraná témata a diskuze přijde sama.

Vzhledem k jeho otevřenému vyznávání satanismu nezapomněl na tento fakt upozornit ani ve své hudbě. Píseň „Say10“ hovoří za vše. Stejně jako Mansonův dlouholetý přítel Johnny Depp obsazený ve videoklipu. Současná společnost se dočkala své kritiky v songu „Saturnalia“ a politická situace je ostře kritizována v písni „We know where you fucking live“.

Marilynu Mansonovi je prostě úplně jedno, co je psané a dané. Ukazuje se takový, jaký je, a nesnaží se to obhajovat. Prosazuje jednoduchou revoltu proti všem a všemu a kritikové mu můžou leda tak zavázat tkaničky u bot. Album Heaven Upside Down jen potvrzuje, že je svět pořád rozdělený na dvě poloviny. Na tu, která Marilyna Mansona miluje. A na tu, co ho k smrti nenávidí.

Doufám, že s tou láskyplnější se uvidíme už 19. listopadu v pražské TipSport Areně.