| | AUTOR: Radka Kmochová
| deska týdne | |

Kanadská skupina Austra vydala své třetí studiové album koncem ledna. Tato deska sice poukazuje na temnou stránku politiky, ale je svým způsobem optimistická, protože navrhuje její nová řešení. A právě proto nese název Future Politics.

Kapela byla založena v Torontu roce 2009 a tvoří ji pouze tři členové. Zpěvačka Katie Stelmanis, která zároveň hraje na klávesy, bubeník Maya Postepski a Dorian Wolf s basovou kytarou. Na začátku své hudební kariéry hráli pod jménem „Private Life“. Poté ale zjistili, že skupina se stejným názvem už existuje, a tak se museli přejmenovat. A proč zrovna Austra? Nejen že je to prostřední jméno zpěvačky Katie Stelmanis, ale také jméno bohyně světla z lotyšské mytologie.

Debutové album s názvem Feel It Brake kapele vyšlo v roce 2011 prostřednictvím Paper Bag Records. Album se hned za měsíc dostalo do užšího výběru na cenu Polaris Music Prize. Toronto Star a New York magazín ho jmenovali jako nejlepší album roku. Druhá deska s názvem Olympia vyšlo o dva roky později, v roce 2013.

Zpěvačka Katie se vždy velmi zajímala o politiku a politické umění. Pochází z Kanady a desku Future Politics napsala před výsledky voleb a před tím, než fašismus začínal vyhrávat. Sama se bála, jak tato deska, ať už se jedná o hudbu nebo texty, bude na posluchače působit a jak její „poslaní“ přijmou. Stala se ale velmi úspěšnou.

Album se od předchozích dvou výrazně neliší, ale přece jen je v něčem jiné. Mám na mysli především zpěvaččin hlas, jehož největší předností je obvykle síla. Na této desce ale trochu ubrala a její hlas je více jemný a zní více procítěně.

V celé desce tzv. běží proud ztráty, částečně důsledkem osobních a profesních problémů ve zpěvaččině životě. Album se však nejvíce dotýká politických nepokojů. Celkově je ale optimistické a zanechává pozitivní dojem.

Vy si celou desku budete moci poslechnout v pátek 8. dubna od 18:00 hod.